Autismus & Chardonnay 2 Pozdní sběr

  • by

V decembri 2019 sa nám s kolegyňami pošťastilo zúčastniť sa besedy pri príležitosti vydania knihy Autismus & Chardonnay 2, Pozdní sběr. Keďže sme sa už zúčastnili  na jednej besede s Martinom Selnerom, očakávali sme sympatického, nie príliš výrečného pána, ktorý sa na nič nehrá a svoju prácu miluje. Prekvapilo nás, keď sa Pani moderátorke podarilo rozrozprávať pána Selnera natoľko, že sa podelil o ďalšie príhody z práce a dokonca sa podelil so svojimi pocitmi a názormi.

Práve o tom je jeho kniha… je to zbierka príhod, v ktorých sa autor delí o svoj pohľad na svet, niektoré príhody sú veselé, niektoré milé… niektoré zanechávajú stopu a podnecujú k zamysleniu sa, no všetky sú písané s láskou. Približujú svet autizmu jednoduchou a nenásilnou formou, určitým spôsobom búrajú mýtické predstavy, ktoré pretrvávajú v spoločnosti dlhé roky. Jednoducho ide o oddychové čítanie, ktoré vás odpúta od každodenných starostí, no zároveň zanecháva dobrý pocit a podnecuje k zamysleniu sa.
    
Kniha obsahuje mnoho skvelých častí, ako to už s dobrými knižkami býva, každý si v nej nájde niečo pre seba. Keď spätne rozmýšľam nad knihou, ako prvá sa mi vynorí otázka, ktorú som v tom období pravdepodobne potrebovala počuť najviac: „Ako dlho sa dá pomáhať iným bez toho, aby sme mysleli na seba?“ Mám to šťastie pracovať s ľuďmi, ktorí svoju prácu robia nie na 100, ale na 120%. Avšak v práci bežne zistíme až o druhej poobede, že sme vlastne celý deň nepili, o jedle ani nehovorím  (rodičom je to, iste, dobre známe). Je však rovnako dôležité starať sa o naše psychické zdravie a pohodu… a to nehovorím len o nás- pedagógoch, ale taktiež o rodičoch, ktorí vychovávajú detí  s autizmom a dali by svojim deťom aj to posledné. Nesmieme zabúdať na veľmi dôležité pravidlo vypožičané z aeroliniek: „Najprv nasadím kyslíkovú masku sebe, a potom dieťaťu.“  Pretože nech sa hovorí čo chce, my vieme, že „naše“ deti sú  empatické. Sú šťastné, keď sme šťastní my, keď v nás môžu mať pocit istoty, bezpečia a cítia bezpodmienečnú lásku. To všetko im môžeme dať, keď sa budeme starať nie len o ne, no v neposlednom rade o seba.

Na záver môžem odporučiť knihu Autismus & Chardonnay 2, Pozdní zběr všetkým „priateľom autizmu,“ je skvelým oddychovým literárnym zážitkom.  Rovnako skvelým zážitkom bolo stretnutie s pánom Selnerom, ktorý je hrdým majiteľom obrazu vytvorenom v našom Arteatelieri. Dúfame, že sa mu páči natoľko, že je prvou ozdobou jeho stien 🙂

Jana Púpavová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *