f84

Deti s autizmom a Korona vírus

V utorok 17. Marca 2020 americký denník The Washington Post priniesol článok novinárky a matky Jackie Spinners názvom: „Helping autistic kids cope with the chaos and uncertainty of coronavirus.“ (1) Vo voľnom preklade: „Pomôžme deťom s autizmom zvládnuť  neistotu a chaos Korona vírusu.“

V úvode opisuje príbeh osemročného autistického chlapca, ktorý v tichu obývacej izby sledoval tlačovú konferenciu v televízii. Guvernér štátu Illinois práve oznámil, že všetky školy v štáte sa na tento týždeň kvôli Korona vírusu zatvorili. Jackie ďalej opisuje ako sa jej syn konečne v posledných týždňoch dobre aklimatizoval v rutine druhého ročníka a že im trvalo 6 mesiacov, kým sa dostali do bodu, v ktorom sú v škole dnes. Jackie tiež píše, ako hneď po tom čo „najviac detskou rečou“ sa snažila synovi vysvetliť, čo sa vo svete deje a o čo ide, dostala od neho len nečakanú reakciu: „ je mi smutno…“ a tiež ako bol jej syn nasledujúce dva dni iný. Bol smutný, keď sa rušila škola, keď sa zrušil obľúbený denný program… Hádal sa so svojím bratom viac než obvykle, nechcel jesť to, čo má rád… Nechcel byť sám – chcel byť sám … nevedel sa rozhodnúť…

V tomto článku som objavila mnoho podnetov. Svet je v nerovnováhe. Čelíme niečomu, čo nepoznáme. Tento imaginárny nepriateľ v nás vzbudzuje akýsi nepoznaný strach. Všetko je mimo poriadku, mimo zaužívaných pravidiel, celé to pôsobí akosi desivo.  Nálada je zmätená a úzkostná.

Ale čo naše deti? Chlapec z úvodu popísal túto situáciu ako : “It’s going to be confusing.” – niečo v zmysle, že to celé bude mätúce… – a ja s ním úplne súhlasím. Blízka budúcnosť môže priniesť zmätok, no my mu môžeme- vlastne musíme  čeliť. Našou disciplinovanosťou, ohľaduplnosťou, pomocou. Viac tromfov v rukách nemáme.

Byť rodičom v tomto období je zrejme náročné aj keď doma autistu nemáte, ale ak ho máte, náročnosť prudko rastie.

A tu sa dostávame  k pointe toho článku.

Ako zvládnuť varenie, upratovanie, homeoffice, homeschooling, homeautizmus a mnoho ďalších záležitostí, ktoré prinášajú bežné dni, hlavne keď ich trávime s tými istými ľuďmi a medzi tými istými stenami.

A a ako sa z toho nezblázniť? Myslím, že dôležité je vyťažiť z toho čo najviac! Trávte čas so svojimi deťmi kreatívne,  budujte vzťahy a zážitky.
 
–      Usporiadajte si čas. Dostali ste ho so svojimi deťmi kopec navyše. Dajte si záležať na „time managemente“ a deň tak bude mať hladší priebeh.
 
–      Plánujte. Vaše deti s autizmom potrebujú istotu aj v tomto neistom čase.  Plánujte spolu –  buďte kreatívni.
 
–      Vizualizujte.  Ukážte deťom aké dôležité je umývanie rúk, či nosenie rúška. Vzhľadom na to, že deti s autizmom majú poväčšine problém s komunikáciou a vysvetliť im súčasnú situáciu sa môže zdať nepredstaviteľné, komunikujte s nimi spôsobom im blízkym: použite obrázky, príbehy. K dispozícií sú sociálne príbehy, ktoré deťom s autizmom môžu pomôcť pochopiť tieto„nečakané vírusové prázdniny“.
 
–      Neopúšťajte pravidlá. Dodržujte plán, časujte, motivujte- odmeňujte tak,  ako sú deti zvyknuté. Nič viac, nič menej.
 
–      Využívajte online priestor. Existuje mnoho edukatívnych aplikácií a programov. Tento priestor môžete využiť napríklad aj na komunikáciu s inými rodičmi a učiteľmi zo školy. Pýtajte si rady alebo materiály. Internet je úžasným  zdrojom inšpirácií.

Pri tom všetkom budete potrebovať obrovskú dávku trpezlivosti a empatie. No buďte, ako to je len najviac možné,  pre vaše dieťa zdrojom pozitívnej energie a  bezpečia.

“It’sgoing to beconfusing“ – táto situácia už  mätúca je! Myslím, že sa možno teraz cítime rovnako, ako naše autideti- keď práve nevedia čo bude nasledovať, kam pôjdu, s kým tam pôjdu, čo tam budú robiť… a ako DLHO to potrvá. Možno sa prvý krát vieme vžiť do ich kože.  Milí rodičia, využite tento čas na spoznávanie svojich detí, na spoznávanie autizmu, na spoznávanie seba… Tento zmätok nám veľa berie, ale ešte viac nám môže dať..!

Klaudia Onderovská

(1)https://www.washingtonpost.com/
lifestyle/2020/03/17/parenting
-autistic-kids-coronavirus/